Necigáňme o Rómoch

Autor: jozef mižák | 25.4.2011 o 21:37 | (upravené 25.4.2011 o 21:56) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  997x

Spolunažívanie s Rómskou populáciou je veľmi problematické, všetky problémy sú známe, pomenované, zmapované,  tak prečo sa klameme. Treba si otvorene priznať, že riešenie Rómskeho problému v jeho celosti bude neskutočne drahé, bolestivé a dlhodobé a je 100% isté, že to tak bude.

V Rómskej otázke neexistujú radikálne a rýchle riešenia, okrem nejakých xenofóbnych a rasistických bludných modelov, ktoré sú neprijateľné.

Všetci, čo hovoria o vyriešení  Rómskej otázky - problému  v nejakých skorých horizontoch klamú. Problém je v tom, že sa o tom skoro vôbec nehovorí, v médiach nie je žiadna otvorená diskusia, polemika, samozrejme okrem čiernej kroniky.

Zdá sa mi, že keď nevidíme Róma, tak ako keby tu neboli, vyhnali sme ich z mysle, vyhovujú nám ich getá a osady, vyhýbame sa im oblúkom, vyhovujú nám radikálne riešenia, manipulujeme pri tejto téme sami so sebou.

Politici tému Rómov nemajú radi, nediskutujú o tom, cirkev radšej podporí misiu v pralese ako v rómskej osade z chatrčí. Jediné, čo produkujeme v tejto otázke je bezradnosť a chaos.

Vidím to tak, že pokiaľ sa v Rómskej otázke nezačne niečo principiálne a dlhodobé robiť,  tak na to všetci draho doplatíme a draho zaplatíme.

Je však pravdou, že v poslednom období stále viac a viac politikov sa snaží na vyriešení Rómskej otázky - problému prihrievať si politickú polievočku. Väčšinou iba rečami. Skutek utek, ako skoro vždy pri súčasných politikoch.

Tak ako teda ďalej?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Béla Bugár

Maďarskú menšinu na Slovensku reprezentujú v podstate od roku 1989 tie isté tváre.

KOMENTÁRE

Vyčerpá sa s Ficom III Bugárov kredit?

Most-Híd je taký baleťák na hrane.

TECH

Lysohlávky pomohli pacientom s rakovinou

Látka dokázala odhaliť pacientom nový zmysel života.


Už ste čítali?