Necigáňme o Rómoch

Autor: jozef mižák | 25.4.2011 o 21:37 | (upravené 25.4.2011 o 21:56) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1003x

Spolunažívanie s Rómskou populáciou je veľmi problematické, všetky problémy sú známe, pomenované, zmapované,  tak prečo sa klameme. Treba si otvorene priznať, že riešenie Rómskeho problému v jeho celosti bude neskutočne drahé, bolestivé a dlhodobé a je 100% isté, že to tak bude.

V Rómskej otázke neexistujú radikálne a rýchle riešenia, okrem nejakých xenofóbnych a rasistických bludných modelov, ktoré sú neprijateľné.

Všetci, čo hovoria o vyriešení  Rómskej otázky - problému  v nejakých skorých horizontoch klamú. Problém je v tom, že sa o tom skoro vôbec nehovorí, v médiach nie je žiadna otvorená diskusia, polemika, samozrejme okrem čiernej kroniky.

Zdá sa mi, že keď nevidíme Róma, tak ako keby tu neboli, vyhnali sme ich z mysle, vyhovujú nám ich getá a osady, vyhýbame sa im oblúkom, vyhovujú nám radikálne riešenia, manipulujeme pri tejto téme sami so sebou.

Politici tému Rómov nemajú radi, nediskutujú o tom, cirkev radšej podporí misiu v pralese ako v rómskej osade z chatrčí. Jediné, čo produkujeme v tejto otázke je bezradnosť a chaos.

Vidím to tak, že pokiaľ sa v Rómskej otázke nezačne niečo principiálne a dlhodobé robiť,  tak na to všetci draho doplatíme a draho zaplatíme.

Je však pravdou, že v poslednom období stále viac a viac politikov sa snaží na vyriešení Rómskej otázky - problému prihrievať si politickú polievočku. Väčšinou iba rečami. Skutek utek, ako skoro vždy pri súčasných politikoch.

Tak ako teda ďalej?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?